Šestá nemoc
Šestá nemoc (exanthema subitum)
je poměrně časté dětské infekční onemocnění starších kojenců a batolat, provázené vysokými teplotami a následným generalizovaným exantémem. Způsobují ho lidské herpetické viry 6 a 7. Nemá specifický český název, šestá nemoc se mu říká proto, že jde v pořadí o šesté dětské infekční onemocnění s vyrážkou a následnou imunitou ( po spalničkách, spále, zarděnkách, pseudoskarlatině a páté nemoci). Nejčastěji onemocní děti od 6 měsíců do 2 let věku. Přenos je nejčastěji slinami. Inkubace je 5 – 12 dnů.
Onemocnění začíná náhle vysokou horečkou 39 – 40 st.C, postupně lze nahmatat uzlinky velikosti čočky za ušními boltci a na šíji. Za 2-4 dny teploty klesnou a objeví se růžovočervená vyrážka s maximem na krku a hrudníku. Ta odezní za několik hodin až 2 dny. Výsevem vyrážky končí teploty. Může být také rýma, kašel, průjem a při vysokých teplotách i febrilní křeče. Průběh je obvykle lehký.
Léčba je pouze symptomatická, tzn. klidový režim, dostatek tekutin a běžné léky proti teplotě. Vyrážka se neléčí, odezní sama.