Zácpa

Zácpa je definována jako obtížné vyprazdňování tuhé stolice. Frekvence vyprazdňování stolic se u dětí liší podle jejich věku. U kojenců kolísá počet stolic od žádné po několik denně. Plně kojené děti se vyprazdňují méně pravidelně, než děti na umělé výživě. Plně kojené dítě může mít stolici několikrát denně a taky se může vyprazdňovat 1x za 10 dnů. Batolata se vyprazdňují 1x až 3x denně, větší děti většinou pravidelně 1x denně.

Není důležitá pouze frekvence vyprazdňování, ale hlavně potíže s vyprazdňováním spojené, např. Bolesti břicha, bolestivá defekace a poranění konečníku s krvácením. Pokud má dítě stolici jednou za 2 až 3 dny s bezproblémovou defekací, je považováno za zdravé. Tuhá stolice s bolestivým vyprazdňováním v intervalu 3 a více dnů je už považována za zácpu.

U batolat i větších dětí bývá zácpa nejčastěji na funkčním podkladě. Organický podklad je méně častý. U kojenců a batolat může být spouštěcím mechanismem funkční zácpy časné vysazování na nočník, které dítě začne odmítat. Příčinu zácpy odhalí podrobné fyzikální a laboratorní vyšetření dítěte. Důležité jsou údaje o četnosti a kvalitě stolic a o způsobu vyprazdňování.

Nahromadění stolice v tlustém střevě vede k jeho dilataci, k útlumu defekačního reflexu a ke snížení aktivity rektálních svěračů. Dochází k tzv. enkoprese, kdy kolem tuhé stolice vytéká samovolně  malé množství řídké stolice, která způsobuje opruzení konečníku a špinění spodního prádla. Tento stav bývá někdy mylně označován za průjem.

Děti se bolestivé defekaci vyhýbají, stolici dále zadržují a to vede ke zhoršování obtíží.

Včasná léčba je důležitá. Její součástí je nácvik defekačního reflexu, včasné a časté vysazování na nočník, dietní opatření, dostatečné množství dodávky tekutin, omezení čokolády a cukrovinek.

Farmakologicky se většinou podává laktulóza, polyetylenglykol a minerální oleje. Dítě je potřeba získat ke spolupráci.  Někdy je potřeba spolupráce s psychologem.